Hajdúhét

Az 1937-ben megrendezett Hajdúhét az „öreg” hajdúvárosok olyan kulturális, gazdasági megmozdulása volt, amely méreteivel, hatásával és szervezettségével országos visszhangot váltott ki. A nagyszabású rendezvényt, megálmodója Csiha Antal gimnáziumi tanár egykor a Hajdúság nagy seregszemléjének szánt. Számítása a gondos és körültekintő szervezésnek köszönhetően beigazolódott.

Az 1937. szeptember 5. és szeptember 12. között megrendezett Hajdúhét országra szóló programmá nőtte ki magát. Elegendő, ha csak arra utalunk, hogy a rendezvényt az ország miniszterelnöke, Darányi Kálmán nyitotta meg, aki a következőket mondta: „...És kegyelettel emlékezünk meg a nagy fejedelemről, Bocskai Istvánról és az ő vitéz hajdúiról, a jelenlegi hajdú-ivadékok dicső őseiről. Kemény küzdelem és verseny folyik az egész világon és itt a mi szűkebb és szűkre szabott hazánkban is. És kell, hogy ebben a versenyben kivegye a maga részét a hajdúföld is, és a hajdúföldnek derék munkás lakossága. A magyar gazdasági élet külső megnyilvánulásában a Hajdú-hét egy új színt jelent. És ezeknek a gondolatoknak a jegyében nyitom meg az első Hajdú-hetet.”

A hazai sajtóban és filmhíradóban napokon át, számoltak be az újságírók a Hajdúhét eseményeiről. Mai fejjel talán nehezen tudjuk elképzelni, de a nyitó nap rendezvényeire, (1937. szeptember 5. vasárnap - a korabeli beszámolókra hagyatkozva) több mint húszezer vendég érkezett a városba. A miniszterelnökön túl miniszterek, államtitkárok, főispánok, kamarai elnökök, országgyűlési képviselők, kamarai vezetők, egyházi elöljárók és felsorolni is nehéz ki mindenki a megcsonkított ország minden pontjából. A rendezvénysorozatot 1937. szeptember 5-én a gimnázium előcsarnokában miniszterelnök nyitotta meg, majd sor került az országzászló felszentelésére is.

A rendezők tudatosan törekedtek arra, hogy a múlt és a jelen valamennyi szegletét bemutassák, így volt történelmi, néprajzi, egyházművészeti kiállítás a gimnáziumban, egészségügyi kiállítás a városházán, méhészeti bemutató a gimnázium tornacsarnokában, szőlészeti-borászati kiállítás a kisgazdapárt épületében, de volt állatkiállítás, gyapjúkiállítás, kocsi és fogatbemutató, valamint az iparosok színjátszó köre is színpadra lépett.

A szeptember 12-ig tartó rendezvénysorozat minden napjára jutott egy-egy kiemelkedő program, legyen az sport-, kulturális vagy egyéb. A főtéren tűzijáték szórakoztatta az érdeklődőket. A város ünnepi díszbe öltözött, a középületeket és sok magánépületet fellobogóztak, hiszen a város polgárai méltán érezhették úgy, hogy megmutatták a nagyvilágnak a hajdúság kultúrájának értékeit.

Hajdúböszörmény 1994-ben „felélesztette” e régi hagyományt, s 2015-ben már a huszonharmadik alkalommal szervezik meg a Hajdúhetet. Minden évben nyomon követhető az a szándék, hogy a Hajdúság seregszemléjén, a múlt és a jelen kapcsolatát példásan bemutassák a szervezők. Legyen az kulturális program vagy éppen gasztronómiai rendezvény.

Legfrissebb hírek

Már olvasható a Szabadhajdú legfrissebb száma

Május 17. 13:45

A hajdúvidi vízműtelepen áramkimaradás történt

Május 17. 12:15

Galériáinkból

XI. Hb Gyermek és Ifjúsági Néptáncfesztivál és ÖRÖKSÉG HBVM-i Néptánctalálkozó

Programajánló

Falunap 2024. - Hajdúvid

Június 8. 09:00

Illúzió Mesterei Hajdúböszörmény

Sillye Gábor Művelődési Központ és Közösségi Ház

Május 31. 16:00

Látnivalók

Magyar szürke bika szobor

Vásár tér

Dávid és Góliát - Az 1956-os forradalom emlékműve (Losonczy Géza Emlékpark)

Honvéd utca - Losonczy Géza Emlékpark