Az alka hazai előfordulását bizonyító preparátum

Az alka (Alca torda) a madarak osztályának lilealakúak rendjébe, ezen belül az alkafélék (Alcidae) családjába tartozó Alca madárnem egyetlen faja. Az alka hossza 37-39 centiméter, szárnyfesztávolsága 63-68 centiméter, míg testtömege kb. 700 gramm. Tollazata színe hasonlít a pingvinéhez, de télen az álla és a mellének felső része fehér színűvé válik.

Az alka az északi tengerek madara, amely más fajokkal telepesen fészkel sziklás tengerpartokon. Elsősorban északon honos, így megtalálható az Atlanti - óceán északi partvidékén, Skandináviában, Izlandon, Grönlandon és Észak-Kelet Kanadában.  Tápláléka első sorban halakból és rákokból áll. A tengerparttól távol ritkán találkozni velük, így Közép- Európában rendkívül ritka vendég, hazánkban az elmúlt évtizedekből egy előfordulása ismert.

Az egyetlen magyarországi előfordulást Dr. Sóvágó Mihály jegyezte le, amely szintén 1935-ben egy ködös őszi napon a böszörményi katolikus templom tornyának repült neki egy példány. A sérült madarat megfogták, majd az ügyvéd ornitológus Miska bácsi meghatározta és ezt követően kitömve a gimnáziumba került. Mai napig ott található a biológia szaktanterem üveges szekrényének a polcán, több más kitömött állattal.

A preparátum az említett madárfaj egyetlen magyarországi előfordulását bizonyító példánya.

Legfrissebb hírek

Már olvasható a Szabadhajdú legfrissebb száma

Május 17. 13:45

A hajdúvidi vízműtelepen áramkimaradás történt

Május 17. 12:15

Galériáinkból

Sajtótájékoztató-Fejlesztésekabelvárosban

Programajánló

Belvárosi Street Food Fesztivál

Részletek és koncertek hamarosan!

Július 12. 09:00 - Július 14. 23:00

Őrültek, haza!

Sillye Gábor Művelődési Központ és Közösségi Ház

Május 22. 19:00

Látnivalók

Táncoló hajdúk szoborcsoport

Hajdúböszörmény - Főtér

Városháza

Bocskai István tér 1.